153k views
2 votes
The price of apples at a farm is $1.67 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of apples?

User Parixit
by
5.6k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Equation: $1.67n=C

Explanation:

n= pounds of apples

C= total price

$1.67 of apples per pound

Since we dont know the number of pounds of aplles we write n next to $1.67. And C as the total price for n punds of apples.

User Viku
by
6.3k points