206k views
5 votes
A circus performer on a pair of stilts exerts a pressure of 32 kPa on the ground. If the performer stands on one stilt, what pressure does the stilt exert on the ground?

User TehTris
by
6.8k points

1 Answer

6 votes

Answer:

64 kPa

Step-by-step explanation:

The pressure exerted by a force on a surface is given by


p=(F)/(A)

where

p is the pressure

F is the force

A is the area on which the force is exerted

In this problem, let's call:

F = the weight of the performer, which is the force

A = the area of 1 stilt

At the beginning, the performer is standing on both stilts, so the area on which he exerts pressure is 2A. So the pressure is


p=(F)/(2A)=32 kPa (1)

Later, he stands on one stilt only. The force exerted is still the same (his weight), however, the area is now reduced to A; therefore, the new pressure is


p'=(F)/(A) = 2((F)/(2A))=2p

which is twice the value calculated in (1); so, the new pressure is


p'=2(32)=64 kPa

User Mamnarock
by
7.9k points