166k views
4 votes
If Walgreens sells 4 candy bars for $2.00, what is the cost of 1 candy bar?

User Bodich
by
5.3k points

1 Answer

3 votes

Answer: 50 cents

Explanation:

$2.00÷4= 0.50

each candy bar is 50 cents.

maybe give a little more effort next time because this was a very simple question :)

User Schuh
by
5.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.