45.0k views
4 votes
Yuka buys 6 pounds of apples at $0.50 a pound. She also buys 6 pounds of bananas. Altogether, the fruit costs $12.00. What is the cost per pound for the bananas?

2 Answers

4 votes

Answer:3

Explanation:

User First
by
4.7k points
2 votes

Answer:$1.50 per pound of bananas.

Step-by-step explanation: you spent 3 dollars on apples and if the total amount of money you spent was twelve dollars, then you have nine dollars remaining. Divide nine by six and you get 1.50. To double check, do 0.50 times 6 plus 1.50 times 6. You should get 12 dollars.

User Malyngo
by
3.6k points