214k views
0 votes
A sample of argon gas occupies 100 L at 720. mmHg and 20°C. What will

be the temperature of the argon gas at 360. mm Hg and 2.14 L. assuming
the number of moles of gas remained constant?

User Eleana
by
7.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

T₂ = 3.135 K

Step-by-step explanation:

Given data:

Initial volume = 100 L

Initial pressure = 720 mmHg

Initial temperature = 20 °C (20 +273 = 293 K)

Final temperature = ?

Final volume = 2.14 L

Final pressure = 360 mmHg

Formula:

P₁V₁/T₁ = P₂V₂/T₂

P₁ = Initial pressure

V₁ = Initial volume

T₁ = Initial temperature

P₂ = Final pressure

V₂ = Final volume

T₂ = Final temperature

Solution:

P₁V₁/T₁ = P₂V₂/T₂

T₂ = P₂V₂T₁ /P₁V₁

T₂ = 360 mmHg × 2.14 L × 293 K / 720 mmHg × 100 L

T₂ = 225727.2 mmHg .L. K / 720 mmHg × 100 L

T₂ = 3.135 K

User Filipe Freire
by
6.6k points