83.1k views
4 votes
suppose you invest $700 in a savings account that pays 4.2% annual interest compounded continuously. how much money will be in the account after 5 years?

User Gappa
by
6.8k points

1 Answer

0 votes

Answer:

847

Explanation:

700 ÷100 = 7

7× 4.2 = 29.4

29.4×5 =147

500+147

User Bharat Parmar
by
7.2k points