153k views
3 votes
) A class consists of 66 women and 98 men. if 2 students are selected what is the probability they will both be male?

User Ivan Peric
by
7.1k points

2 Answers

5 votes

Answer: 0.3556 or 35.56%

Explanation:

the probability of picking a male the first time is
(num males)/(total)

num males = 98

total = 98 + 66 = 164

so the probability the first time is
(98)/(164)

the probability the second time is
(num males)/(total)

since you already picked a male the first time, num males and total decrease by 1

num males = 98 -1 = 97

total = 164 - 1 = 163

probability the second time is
(97)/(163)

now multiply the probabilities of both times to get the final probability


(98)/(164)*
(97)/(163)=
(4753)/(13366) =0.3556=35.56%%

User Corey Scott
by
8.1k points
1 vote

Answer:

98/164 or 0.60

Explanation:

p( picking 2 males)

66 females+98 males= 164

=98/164

98 divided by 164= 0.59756097561

0.59756097561= 0.60

( thank me)

User Rotsch
by
6.8k points