menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Find the unit cost (i.e. dollars per unit). Round the answer to 3 decimal places when necessary. A package of 3 AAA batteries costs $3.36.
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Find the unit cost (i.e. dollars per unit). Round the answer to 3 decimal places when necessary. A package of 3 AAA batteries costs $3.36.
asked
Oct 7, 2023
160k
views
13
votes
Find the unit cost (i.e. dollars per unit). Round the answer to 3 decimal places when necessary. A package of 3 AAA batteries costs $3.36.
Mathematics
college
Enrique Oriol
asked
by
Enrique Oriol
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
3.36/3= 1.12
Cost per unit = cost /units
Alireza Mohamadi
answered
Oct 11, 2023
by
Alireza Mohamadi
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 17, 2020
171k
views
A store purchased x packages of AAA batteries at $5 per package and y packages of AA batteries at $7 per package for a total cost of $135. If at least one package of each type of battery was purchased,
Lydon
asked
Mar 17, 2020
by
Lydon
8.0k
points
Mathematics
college
1
answer
3
votes
171k
views
asked
Jun 23, 2021
205k
views
Leslie bought 7 packages total of AA and AAA, AA has 6 batteries in each package and AAA has 8 batteries in each package, she ended up with 52 batteries in total. How many packages or AA and AAA did she
Patrick Kwinten
asked
Jun 23, 2021
by
Patrick Kwinten
9.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
205k
views
asked
Apr 11, 2023
101k
views
There are 8 batteries in a package of AA batteries, and 12 batteries in a package of AAA batteries. If you buy 10 packages of AA batteries and 6 packages of AAA batteries, how many batteries would you
Almouro
asked
Apr 11, 2023
by
Almouro
8.4k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
101k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org