160k views
13 votes
Find the unit cost (i.e. dollars per unit). Round the answer to 3 decimal places when necessary. A package of 3 AAA batteries costs $3.36.

1 Answer

1 vote
3.36/3= 1.12

Cost per unit = cost /units
User Alireza Mohamadi
by
5.4k points