152k views
1 vote
9. A home improvement store advertises 60 square

feet of flooring for $253.00, plus an additional $80.00
installation fee. What is the cost per square foot for
the flooring?
A. $4.95
B. $5.25
C. $5.55
D. $6.06

User Lancelot
by
5.0k points

2 Answers

6 votes
each square foot cost $5.55 so that would be answer C
User IanJ
by
5.0k points
5 votes

Answer:

C. $5.55

Explanation:

Total cost of installing 60 square feet of flooring

= $253.00 + $80

= $333

Total number of square feet for flooring = 60

Now cost per square foot of the flooring

= total cost/total number of square feet

That’s

$333/60 = $5.55

Each square foot cost $5.55

User Qosmo
by
5.3k points