126k views
4 votes
A 7 pack of popsicle cost $2.51 what is the unit price,round to the nearest cent

2 Answers

5 votes

Answer:

I think it's 35 or 36 cent

User Rahul Savani
by
5.1k points
6 votes

Answer:

Each will cost approximately $0.36

Explanation:

7 pack of popsicle cost $2.51

1 pack will cost

$2.51/7 ≈ $0.36

User Riadh Gomri
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.