109k views
2 votes
player passes a 0.6 kg basketball downcourt for a fast break. The ball leaves the player's hands with a speed of 9 m/s and slows down to 5.4 m/s at its highest point. a.) How high (above the release point) is the ball when it is at its maximum height

User Locorecto
by
7.2k points

2 Answers

6 votes

The second part of the question is missing and it says;

b) How would doubling the ball's mass affect the result in part (a)?

Answer:

A) Height = 2.645m

B) Doubling the mass wouldn't affect the result in part a.

Step-by-step explanation:

A) Initial speed u = 9 m/s

Final speed v = 5.4 m/s

Now, kinetic energy is given as;

Initial kinetic energy; K1 = (1/2)mu²

Final kinetic energy; K2 = (1/2)mv²

Change in kinetic energy = K2 - K1 = (1/2)mv² - (1/2)mu² = (1/2)m(v² - u²)

Let the ball move to a height h.

Thus, Change in potential energy = mg(h-0) = mgh

conservation of energy is given as; change in kinetic energy + change in potential energy = 0

Thus,

(1/2)m(v² - u²) + mgh = 0

Dividing through by m, to get;

(1/2)(v² - u²) + gh = 0

Multiplying through by 2,

v² - u² + 2gh = 0

Thus: v² - u² = -2gh

u² - v² = 2gh

h = (u² - v²)/(2g)

Substitute values: -

h = (9² - 5.4²)/(2x9.8)

= 51.84/19.6

= 2.645m

B) From the steps above, we can see that the mass wasn't used to calculate the height. Thus, even if it is doubled, it doesn't affect the height.

User Suchoss
by
7.3k points
5 votes

Complete Question

player passes a 0.6 kg basketball downcourt for a fast break. The ball leaves the player's hands with a speed of 9 m/s and slows down to 5.4 m/s at its highest point.

a.) How high (above the release point) is the ball when it is at its maximum height

b) How would doubling the ball's mass affect the result in part (a)?

Answer:

a The maximum height is
s =2.64m

b The mass would not effect the height because by making s the subject in the equation of motion


s = (v^2 -u^2)/(2g)

We see that it is not dependent on mass

Step-by-step explanation:

From the question we are told that

The mass of the baseball is
m_b = 0.6kg

The speed it leave hands is
v_h = 9m/s

The speed it slow down to is
v_s = 5.4m/s

According to the law of motion


v_s^2 = v_h^2 + 2as

Now a is the acceleration and in this question is the acceleration due to gravity denoted as
-g the negative sign shows that it is moving against gravitational force

Substituting this into the equation


v_s^2 = v_h^2 -2gs

Substituting values and solving for s we have


5.4^2 = 9^2 -(2* 9.8 *s)


19.6s = 51.84


s = (51.84)/(19.6)


s =2.64m

User Snortasprocket
by
7.0k points