61.5k views
2 votes
Consider the probability that no less than 96 out of 145 people will not get the flu this winter. Assume the probability that a given person will not get the flu this winter is 61%. Approximate the probability using the normal distribution. Round your answer to four decimal places.

1 Answer

4 votes

Answer:

0.1324 = 13.24% probability that no less than 96 out of 145 people will not get the flu this winter.

Explanation:

Binomial probability distribution

Probability of exactly x sucesses on n repeated trials, with p probability.

Can be approximated to a normal distribution, using the expected value and the standard deviation.

The expected value of the binomial distribution is:


E(X) = np

The standard deviation of the binomial distribution is:


√(V(X)) = √(np(1-p))

Normal probability distribution

Problems of normally distributed samples can be solved using the z-score formula.

In a set with mean
\mu and standard deviation
\sigma, the zscore of a measure X is given by:


Z = (X - \mu)/(\sigma)

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.

When we are approximating a binomial distribution to a normal one, we have that
\mu = E(X),
\sigma = √(V(X)).

In this problem, we have that:


n = 145, p = 0.61

So


\mu = E(X) = np = 145*0.61 = 88.45


\sigma = √(V(X)) = √(np(1-p)) = √(145*0.61*0.39) = 5.87

Consider the probability that no less than 96 out of 145 people will not get the flu this winter.

More than 95 people, which is the same as 1 subtracted by the pvalue of Z when X = 95. So


Z = (X - \mu)/(\sigma)


Z = (95 - 88.45)/(5.87)


Z = 1.115


Z = 1.115 has a pvalue of 0.8676

1 - 0.8676 = 0.1324

0.1324 = 13.24% probability that no less than 96 out of 145 people will not get the flu this winter.

User Jspooner
by
7.5k points