23.3k views
3 votes
Toilet paper is sold in packages like 6 rolls for $2.49 and 28 rolls for $7.99

determine the unit price for each toilet paper

1 Answer

5 votes

Answer:

Explanation:

6 rolls = $2.49

and

28 rolls = $7.99

To find unit price of each roll for the 2 packages listed above, we have to divide the total price by total number of rolls in the package.

First Package:

2.49/6 = $0.415 = $0.42 per roll

Second Package:

7.99/28 = $0.285 = $0.29 per roll

The second package is better to buy.

User Chris Wenham
by
7.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories