84.7k views
4 votes
A small boat is crossing a lake on a windy day. During some interval of time, the boat undergoes the given displacement Δ → r . Δr→. Δ → r = ( 3.11 m ) ^ ı + ( 2.69 m ) ^ ȷ Δr→=(3.11 m)ı^+(2.69 m)ȷ^ During the same interval of time, the wind exerts the given constant force → F F→ on the boat. → F = ( 263 N ) ^ ı − ( 131 N ) ^ ȷ F→=(263 N)ı^−(131 N)ȷ^ What is the total work done on the boat by the wind over this period of time?

1 Answer

1 vote

Answer:

The workdone is
W= 465.54J

Step-by-step explanation:

from the question we are told that

The displacement of the boat is
\Delta \= r = [3.11 \ m]\ \r i \ + [2.69\ m] \ \r j

The force exerted on the boat is
\= F = [263 N]\ \r i - [131\ N] \ \r j

The workdone is mathematically represented as


W = \= F \cdot \Delta \= r


= [ ( [263 N]\ \r i - [131\ N] \ \r j)( [3.11 \ m]\ \r i \ + [2.69\ m] \ \r j)]


=
( [3.11 \ m]\ \r i ) ([263 N]\ \r i) +( [2.69\ m] \ \r j)(([263 N]\ \r i)


- ( [3.11 \ m]\ \r i ) ([131\ N] \ \r j) - ([263 N]\ \r i) ([131\ N] \ \r j)


W = 817.93-352.39


W= 465.54J

Note: Generally


(i * i) =1\\(j * j) = 1\\(i *j) =0\\(j*i)=0

User Suni
by
7.5k points