Answer:
The temperature of the steam at turbine exit is
= 1190.26 K
Step-by-step explanation:
Given data
°c = 773 K
Mass flow rate = 3.2

Power output = 2.5 MW = 2500 KW
From steady flow energy equation

Since Kinetic & potential energy changes are negligible.

Since turbine is adiabatic so Q = 0



Put all the values in above equation
3.2 × 1.8723 × (
- 773 ) = 2500
- 773 = 417.26 K
= 1190.26 K
This is the temperature of the steam at turbine exit.