63.2k views
1 vote
If I can buy 12 bananas for $18, what is the unit rate or the cost of each banana

User Wonka
by
5.1k points

2 Answers

5 votes

Answer: 1 dollar 50 cents

Step-by-step explanation: If 12 bananas cost 18 dollars then to get the answer you could divide 18 by 12 when you do this you will get 1.5 which is equal to 1 dollar and 50 cents

User Kosoant
by
5.0k points
4 votes
One banana would cost about $1.50. (Divided 18 by 12)
User Juan Pablo Ugas
by
4.0k points