Answer: The pressure of the gas inside the vessel is 0.232 atm
Step-by-step explanation:
To calculate the number of moles, we use the equation:

Given mass of carbon dioxide = 1.65 g
Molar mass of carbon dioxide = 44 g/mol
Putting values in above equation, we get:

To calculate the pressure of the gas, we use the equation given by ideal gas which follows:
PV=nRT
where,
P = pressure of the gas = ?
V = Volume of the gas = 3.93 L
T = Temperature of the gas =
![23^oC=[23+273]=296K](https://img.qammunity.org/2021/formulas/chemistry/college/ujxtaeio53ths1gc2uo6wq6d3ecr26tezd.png)
R = Gas constant =

n = number of moles of gas = 0.0375 moles
Putting values in above equation, we get:

Hence, the pressure of the gas inside the vessel is 0.232 atm