174k views
2 votes
The Position Of A Particle Moving In The Xy Plane Is Given By R= [2.0*cos(3.0t)i+ 2.0*sin(3.0t)j] Where R Is In Meters And T Is In Seconds A) Show That This Represents Circular Motion Of Radius 2.0m Centered At The Origin.

User Narmer
by
7.2k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

We can prove that this is a circular motion if we demonstrate that the norm of the vector is independent of time. Hence we have


R(t)=2.0cos(3t)\hat{i}+2sin(3t)\hat j\\\\|R(t)|=√(4cos^2(3t)+4sin^2(3t))\\\\|R(t)|=√(4(cos^2(3t)+sin^2(3t)))\\\\

but cos^2(3t)+sin^2(3t)=1. Thus we obtain


|R(t)|=√(4)=2

The norm is independent of t, thus, the particle describes a circular motion

Hope this helps!!

User Chris Warrick
by
7.0k points