Answer:
$46,500
Step-by-step explanation:
The computation of the required adjustment to the Allowance for Doubtful Accounts is shown below:
= Ending balance of account receivable × estimated percentage + balance in allowance account
where,
Balance in allowance account is
= $22,500 - $33,600
= $11,100
So, the adjustment made is
= $236,000 × 15 % + $11,100
= $46,500