Answer:
K = 13.276 GJ
Step-by-step explanation:
Given:
Mass of the aircraft (m) = 98,000 metric ton
Speed of the aircraft (v) = 32 knots
Kinetic energy of the aircraft (K) = ?
We know that,
1 metric ton = 1000 kg
∴ 98,000 metric ton = 98,000 × 1000 = 9.8 × 10⁷ kg
Also, 1 knot = 1 nautical mile per hour
So, 32 knots = 32 nautical miles per hour
Converting nautical miles per hour to meter per second using the following conversions, we get:
1 nautical mile = 1852 m
1 hour = 3600 s
Therefore, 1 nautical mile per hour =

So, 32 nautical miles per hour =

Therefore, the mass and speed of the aircraft are:

Now, kinetic energy is given as:

Plug in the above values and solve for 'K'. This gives,

Now, we know that, 1 GJ = 10⁹ J
Therefore, the value of 'K' in terms of GJ is given as:
K = 13.276 GJ