124k views
2 votes
10. Jameson pays $39.90 for 3.8 pounds of almonds.

What is the price per pound of almonds? Record your
answer and fill in the bubbles on your answer
document Be sure to use the correct place value.

1 Answer

7 votes

Answer: $10.50

Explanation:

Divide 39.90 by 3.8

39.90/3.8=10.5

So the price per pound is $10.50

Hope this helped!

User Retif
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.