Note that:
- Density =

- Specific gravity =

Givens
Solving
To find density, you need volume.
Volume
Volume = length * width * height
Volume = 4.5 cm * 4.2 cm * 4.0 cm
Volume = 76 cm³
Density
Density =

Density = 4.9 g/cm³
Specific gravity
The density of water is approximately 1 g/cm³.
Specific gravity =

Specific gravity = 4.9
Answer:
Density: 4.9 g/cm³
Specific gravity: 4.9