131k views
3 votes
Based on a survey, that 46% of consumers are comfortable having drones deliver their purchases. Suppose that we want to find the probability that when five consumers are randomly selected, exactly three on them are comfortable with delivery by drones. Identify the values of n,x,p,and q

1 Answer

0 votes

Answer:

p=0.46

q=0.54

n=5

x=3

Explanation:

This is a binomial probability distribution which can be expressed as:


P(X=x)={n\choose x}p^x(1-p)^(n-x)\\\\p=Probability \ of \ success\\(1-p)=q\\\\n=number \ of\ events\\\\x=number \ of \ successful \ events

#p=P(comfortable \ having \ drone \ delivery)=46%=0.46

#q represents the probability of failure=1-p=1-0.46=0.54

#x represents the number of those comfortable with drone delivery, x=3

#n is the sample size and represents the total number randomly selected, n=5

User Lokusking
by
6.1k points