160k views
0 votes
After mixing two types of candies, the price became $3.40 per lb. The quantity of the first type of candy was 5/12 of the quantity of the second type. If the price of the first type of candy is $4.60 per lb, what is the price per pound of the second type of the candy?

2 Answers

5 votes

Answer:

$2.90

Explanation:

Given:

price of candy after mixing 2 candies = 3.40 dollars per pound.

quantity of first type of candy = 5/12 quantity of second type

price of second type of candy (B) = 4.60 dollars per pound

To Find:

The price per pound of the second type of candy(P)

Solution:

The question is based on mixtures.

Let P be the price of second type of candy (B)

Let first candy is A second type of candy is B

Quantity of candy A = 5x quantity of candy B = 12x

We need to calculate the weighted average of the price of candies.

price of mixture(quantity of mixture) = quantity of A (price of A ) + quantity of B (price of B)

3.40(17x) = 12x (P) +5x (4.60)

P = 2.9 dollars per pound

The price per pound of second type of candy is 2.9 dollars.

User Igustin
by
5.6k points
5 votes

Answer:

$2.90

Explanation:

The quantity of the 1st type of candy be x lb and that of the second type − y lb with the price of $ p/lb.

Then, x=5y/12 or y=2.4x.

The "total price" equation will be: 4.6x + 2.4xp = 3.4(x+2.4x).

Solving for p, we get p = $2.90.

User Dmcquiggin
by
5.7k points