37.0k views
4 votes
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes $7.75 for 2.5 pounds of broccoli and $2.45 for 2.5 pounds of pears. What is the unit price of each item she bought

1 Answer

2 votes

Potatoes: $2.52 / 4.5lbs = $0.56 / lb.

Broccoli: $7.75 / 2.5lbs = $3.1 / lb

Pears: $2.45 / 2.5lbs = $0.98 / lb

User Fernando Nogueira
by
4.9k points