133k views
5 votes
A 5-pound bag of cat food coasts $11.25. What is the unit price of the cat food in dollars per pound?

User Rahulmohan
by
4.9k points

2 Answers

3 votes

The unit price is $2.25 per pound.

$11.25/5 = $2.25

User Nitin Dhomse
by
4.8k points
0 votes

Answer:

$2.25 because 5 pounds of cat food is 11.25 and you want to find how much is one pound so you just divide 11.25 by 5.

User Ariya Hidayat
by
4.2k points