134k views
5 votes
A 5-pound bag of cat food coasts $11.25. What is the unit price of the cat food in dollars per pound?

User Rahulmohan
by
8.6k points

2 Answers

3 votes

The unit price is $2.25 per pound.

$11.25/5 = $2.25

User Nitin Dhomse
by
8.0k points
0 votes

Answer:

$2.25 because 5 pounds of cat food is 11.25 and you want to find how much is one pound so you just divide 11.25 by 5.

User Ariya Hidayat
by
7.0k points

No related questions found