161k views
4 votes
Rachel wants to find the best price for potatoes at the grocery store. She sees a 10-pound bag for $5.90, a 5-pound bag for $2.75 and a 11/2 pound bag for $0.99. Which bag has the lowest price per pound?

User Rrowland
by
7.8k points

2 Answers

6 votes

Answer:

5 pound bag.

Explanation:

We have been given that Rachel sees a 10-pound bag for $5.90, a 5-pound bag for $2.75 and a 1 1/2 pound bag for $0.99. We are asked to find the lowest price per pound.

Let us find unit price per each bag.


\text{Unit price for 10 pound bag}=\frac{\$5.90}{\text{10 pounds}}


\text{Unit price for 10 pound bag}=\frac{\$0.59}{\text{pound}}


\text{Unit price for 5 pound bag}=\frac{\$2.75}{\text{5 pounds}}


\text{Unit price for 5 pound bag}=\frac{\$0.55}{\text{ pound}}


\text{Unit price for 1 1/2 pound bag}=\frac{\$0.99}{1(1)/(2)\text{ pounds}}


\text{Unit price for 1 1/2 pound bag}=\frac{\$0.99}{1.5\text{ pounds}}


\text{Unit price for 1 1/2 pound bag}=\frac{\$0.66}{\text{ pound}}

Upon comparing all bags, we can see that 5 pound bag costs $0.55 per pound of potato. Therefore, 5-pound bag has the lowest price per pound.

User Rossmcm
by
8.1k points
1 vote

Answer: the 5-pound bag for $2.75 has the lowest price per pound.

Explanation:

At the grocery store, she sees a 10-pound bag of potato for $5.90. It means that the cost per pound of potato is

5.9/10 = $0.59

She a 5-pound bag for $2.75. It means that the cost per pound of potato is

2.75/5 = $0.55

She sees a 11/2 pound bag for $0.99. It means that the cost per pound of potato is

5.5/0.99 = $5.56

Therefore, the 5-pound bag for $2.75 has the lowest price per pound.

User Mnrl
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.