Answer:
Closing inventory is 48 units which are valued at $960.00
Step-by-step explanation:
Average cost method also known as weighted average price is a type of stock valuamethod whereby the issue price is recalculated to get the weighted average price After each receipt. This particular type of method is simple to apply and it is acceptable to tax authorities. Since it is the weighted average of the purchase price, it is based on actual costs and does not lead to unrealized profit or loss. This method is not an actual buying cost.
The formula for calculating the ending inventory is Cost of Goods Available for Sale ÷ Number of goods available (Number of goods from the beginning inventory + purchases). The formula for calculating the Cost of Goods Available for Sale is Sum of beginning inventory + Net purchases. Net purchases refers to the sum total of all purchases. Now the question can be solved.
Cost of goods available for sale = (30 units × $19) + ( 105 units × $20) + (15 units × $22) = $3,000 - This is the cost of goods available for sale.
For the closing inventory, Cost of goods available for sale ÷ Number of units available fo sale(sum of beginning inventory + purchases)
So, $3,000 ÷ 150 units = $20.00
48 units were on hand at the end of the year. So, the closing inventory is 48 units and its value is $960.00(48 units × $20.00).