96.8k views
2 votes
A club plans to spend no more than 85% of the $ 1,200.00 in its activity budget to buy as many radio- controlled helicopters as possible. The price of a helicopter is $ 110.99 plus sales tax of 6%. What is the greatest number of helicopters the club can buy?

User DDS
by
6.8k points

1 Answer

7 votes

Answer:

8

Explanation:

1,200x.85=1020

110.99x1.06=111.78

1020/111.78=8.7 rounded down =8

User Aidanjacobson
by
7.3k points