124k views
4 votes
How many moles of gas are in a 1.50L tank at a pressure of 965mmHg and a temperature of 15.0°C

User Clunven
by
6.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

There are 0,081 moles.

Step-by-step explanation:

We convert the unit of temperature in Celsius into Kelvin and the pressure in mmHg into atm:

0°C= 273K --> 15°C= 15 + 273= 288 K

760 mmHg----1 atm

965 mmHg----x= (965 mmHg x 1 atm)/760 mmHg= 1, 27 atm

We use the formula:

PV=nRT ---> n= PV/RT

n= 1, 27 atm x 1, 5 L/0,082 l atm/K mol x 288K

n=0,08066565 mol

User Beaudet
by
6.4k points