231k views
1 vote
Two leopards are fighting over a piece of meat they caught while hunting. The leopards pull on the meat muscle with a force of 100. N, stretching the 0.10-m-long tendon by 0.0080 m. If the cross-sectional area of the tendon is 1.0 105 m2, what is its stretch modulus?

1 Answer

6 votes

Answer:

Stretch Modulus of the given is


Modulus = 1.25 * 10^8 N/m^2

Step-by-step explanation:

By the law of elasticity we know that the ratio of stress and strain is known as modulus of elasticity

So here we have


Modulus = (stress)/(strain)

here we have


stress = (Force)/(Area)


stress = (100)/(1.0 * 10^(-5))


stress = 10^7 m^2

now similarly we have


strain = (\Delta L)/(L)


strain = (0.0080)/(0.10)


strain = 0.08

Now we have


Modulus = (10^7)/(0.08)


Modulus = 1.25 * 10^8 N/m^2

User Lucas Hendren
by
6.6k points