232k views
4 votes
Saki is ice-staking to the left with velocity of 5 m/s. A steady breeze starts blowing. Causing saki to accelerate leftward at a constant rate of 1.5 m/s2. After 6s , what is saki velocity

User Cih
by
7.0k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Final velocity will be equal to 14 m/sec

Step-by-step explanation:

We have given initial velocity u = 5 m/sec

Constant acceleration is given
a=1.5m/sec^2

Time t = 6 sec

We have to find the final velocity

From first equation of motion
v=u+at, here v is final velocity, u is initial velocity , a is acceleration and t is time

So
v=5+1.5* 6=14m/sec

So equal final velocity will be equal to 14 m/sec

User Thomas G Henry LLC
by
7.0k points