212k views
5 votes
How much electrical energy is used by a 350 W television that is operating for

25 minutes?
O
A. 21,000 J
O
B. 650,000 u
C. 8750 J
O
D. 525,000

1 Answer

7 votes

Answer:

525,000J

Step-by-step explanation:

Power = work/time

Given

Power = 350 watts

Time = 25 mins = 25 x 60 = 1500 secs

Therefore

350 = work/1500

Cross multiply

Work = 350 x 1500

Work = 525,000J

User Marlius
by
6.7k points