63.6k views
1 vote
Lainey bought a set of 20 markers for 6$ . What is the cost of 1 marker

User Cat Pants
by
7.1k points

2 Answers

5 votes

Hope this will help u....

Lainey bought a set of 20 markers for 6$ . What is the cost of 1 marker-example-1
User Nieto
by
7.9k points
6 votes

Answer: $0.3 or 30cents

Explanation:

Total markers= 20

Total cost= $6

Cost of 1 marker= 6/20 = 3/10

Since 100cent makes 1 dollar= 3/10 × 100 = 30cents each

User Kyle Willmon
by
7.8k points

Related questions

2 answers
1 vote
26.4k views
1 answer
1 vote
210k views
2 answers
0 votes
12.0k views