17.6k views
4 votes
Aaron bought 6 books and 2 notebooks for $46.86.Erin bought 2 books and 6 notebooks for $27.78. How much does one book cost.

User Velocedge
by
4.1k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$7.05

Explanation:

Please see the attached pictures for full solution.

Aaron bought 6 books and 2 notebooks for $46.86.Erin bought 2 books and 6 notebooks-example-1
Aaron bought 6 books and 2 notebooks for $46.86.Erin bought 2 books and 6 notebooks-example-2
User Nsheff
by
4.5k points