Answer:
0.67; $485,074.67
Step-by-step explanation:
Given that,
Total sales revenue = $900,000
Variable expenses = $300,000
Total fixed expenses = $325,000
Contribution margin:
= Sales revenue - Variable expenses
= $900,000 - $300,000
= $600,000
Contribution margin ratio:
= Contribution margin ÷ Sales revenue
= $600,000 ÷ $900,000
= 0.67
Break-even point in dollars:
= Total fixed expenses ÷ Contribution margin ratio
= $325,000 ÷ 0.67
= $485,074.6