74.4k views
4 votes
Una pelota de béisbol sale despedida de un bate con una velocidad horizontal de 20 m/s. En un tiempo de 0.25 s, ¿a qué distancia habrá viajado horizontalmente y cuánto habrá caído verticalmente?

User Kara
by
7.1k points

1 Answer

0 votes

Answer:

Translation:

A baseball is thrown from a bat with a horizontal speed of 20 m / s. In a time of 0.25 s, how far will you have traveled horizontally and how much will you have fallen vertically?

Step-by-step explanation:

This question deals directly with projectile motions and we can use modifications of equation of motion since it's a horizontal motion.

(a). How far will it have travelled;

X = Vo * t

X = 20 * 2.5 = 50m

(b). How much will it have fallen vertically?

y = Voy + ½gt²

But Voy = 0

y = ½ * 9.8 * 2.5²

y = 30.625m

User Mahen
by
7.5k points