72.9k views
5 votes
A coin-operated washing machine uses 52 gallons of water per wash. A single wash costs $1.25. Last week, the machine collected $96.25. How many gallons of water did the machine use last week?

2 Answers

2 votes

Answer:77

Explanation:

96.25/1.25

User Jonny Buchanan
by
7.1k points
0 votes

Answer:4004 gallons

Step-by-step explanation: divide the cost by the amount per cost then multiply by 52

User Bibiane
by
7.3k points