192k views
5 votes
The fi corporation's dividends per share are expected to grow indefinitely by 5% per year.

a. if this year's year-end dividend is $8 and the market capitalization rate is 10% per year, what must the current stock price be according to the ddm? current stock price $



b. if the expected earnings per share are $12, what is the implied value of the roe on future investment opportunities? (do not round intermediate calculations. round your answer to the nearest whole percent.) value of roe %



c. how much is the market paying per share for growth opportunities (that is, for an roe on future investments that exceeds the market capitalization rate)? amount per share

User Cornuz
by
6.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

a.)

Dividend discount model(DDM) is used to determine the price of a stock.

The formula is as follows;

Price ;P0 = D1 /(r-g)

D1 = Dividend in year 1

r = capitalization rate or required rate of return

g = dividend growth rate

P0 = 8/( 0.10-0.05)

P0 = 160.

The price of the Fi corporation's stock is therefore $160.

b.)

Use the formula that shows the relationship between ROE , retention rate and growth rate. It's as follows;

g = ROE *b

g = growth rate

b = retention rate

Given Earnings per Share (EPS) = $12 and dividend = $8, find dividend payout ratio first.

retention ratio = (1 -dividend payout ratio)

dividend payout ratio = 8/12 = 0.667 or 66.7%

retention ratio ; b = (1 -0.667)

b = 0.333 or 33.3%

Plug it in the formula;

0.05 = ROE * 0.333

ROE = 0.05/0.333

ROE = 0.15 or 15%

c.)

This question is asking for the Present Value of Growth Opportunity (PVGO)

The formula is as follows;

PVGO = Price - EPS1 /r

Price = $160 (from part a)

Expected earnings per share (EPS) = $12

required rate of return(capitalization rate) ; r = 10% or 0.10 as a decimal

PVGO = 160 - 12/0.10

PVGO = 160 -120

PVGO = $40

Therefore, the market is paying $40 per share for growth opportunities.

User Prince Sodhi
by
7.1k points