Answer : The time taken by the element to decay to 2 grams is, 75.2 minutes
Explanation:
Half-life = 13 min
First we have to calculate the rate constant, we use the formula :



Now we have to calculate the time passed.
Expression for rate law for first order kinetics is given by:

where,
k = rate constant =

t = time passed by the sample = ?
a = initial amount of the reactant = 110 g
a - x = amount left after decay process = 2 g
Now put all the given values in above equation, we get


Therefore, the time taken by the element to decay to 2 grams is, 75.2 minutes