108k views
3 votes
Best Birdies produces ornate birdcages. The company's average cost per unit is $22 when it produces 2700 birdcages. If $5700 of the costs are fixed, and the plant manager uses the cost equation to predict total costs, his forecast for 3500 birdcages will be _____

2 Answers

2 votes

Answer: $75,315

Explanation:

Given the following ;

Average cost per unit = $22,when Total unit = 2700

Fixed cost(FC) = $5700

Variable Cost(VC)

In other to use the cost function in determining the total cost of 3500 unit, we need to determine the following ;

Total Cost{TC) of 2700 units :

unit size × average price per unit

2700 × $22 = $59,400

TC = $59,400

Cost equation :

TC = VC(unit size) + FC

$59,400 = VC(2700) + $5700

VC = $53,700 ÷ 2700

Variable Cost(VC) per unit = $19.89

Using the cost function ;

We can project the fixed cost when unit size = 3500

TC = VC(unit size) + FC

TC = $19.89(3500) + $5700

FC = $ 696615 + $5700

FC = $75,315

User CaptEmulation
by
4.3k points
1 vote

Answer:

Total cost= $75,315

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

The company's average cost per unit is $22 when it produces 2700 birdcages.

Fixed cost= $5700

We need to calculate the total cost for 3,500 birdcages.

First, we need to calculate the unitary cost per unit:

The average cost is calculated as follow:

Average cost= total cost/ number of units

22= total cost/2,700

Total cost= 59,400

If fixed costs are $5,700, total and unitary variable costs are:

Total variable cost= 59,400 - 5,700= 53,700

Unitary variable cost= 53,700/2,700= $19.89 per unit

Now, we can determine the function cost:

Total cost= fixed cost + variable cost

Total cost= 5,700 + 19.89*x

For 3,500 units:

Total cost= 5.700 + 19.89*3,500

Total cost= $75,315

User Jan Petzold
by
4.2k points