171k views
4 votes
Boxes of granola are on sale at a price of 2 for $4.50.There are 12 ounces of granola in each box. What is the unit price in dollars per pound?

User Suzumakes
by
7.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$2.88 per pound

Explanation:

okay so what we need to know is the amount of dollars per pound or d/p. First we need to know, how many ounces are in a pound. There are 16 ounces in a pound. So now we need to simplify this by finding the amount per box. 4.50/2=2.25 so $2.25 per box. now, there are 12 ounces in each box so let's find out the amount per ounce. 2.25/12=0.1875 so approximately 18 cents per ounce. 0.18x16= 2.88. Here we have our answer

User King Of The Jungle
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.