136k views
0 votes
A rectangular cabinet is 5 feet long, 2 feet wide, and 3 feet tall. What is the surface area of the cabinet?

User Agilesteel
by
7.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:

62 ft^2

Explanation:

Surface area is given by the formula

SA = 2(lw+wh +lh) where l is length, w is width and h is height

l=5, w=2, h=3

Substituting what we know

SA = 2 (5*2 + 2*3+5*3)

=2(10+6+15)

=2(31)

=62 ft^2

User Kayvan Karim
by
6.6k points