1.4k views
3 votes
Please help with these two chemistry questions. Image attached.

Please help with these two chemistry questions. Image attached.-example-1
User Jejuni
by
6.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The answer to your question is below

Step-by-step explanation:

Question 2.

Answer: The molar mass is found by taking 2 x the molar mass of K, plus 1 x the molar mass of sulfur, plus 4 x the molar mass of oxygen.

Question 3.

molar mass H₂O₂ = (1 x 2) + (16 x 2)

= 2 + 32

= 34.02 g

Use proportions to find the number of moles

34.02 g of H₂O₂ ----------------- 1 mol

4 g ------------------ x

x = (4 x 1)/34.02

x = 4/34.02

x = 0.1175 ≈ 0.118 moles

Answer: 0.118 moles

User Tim McLean
by
6.5k points