Answer with Explanation:
We are given that
Mass of squirrel,m=530 g=

1kg=1000 g
Area=A=


Height,h=4.4 m
C=1

Width of rectangular prism,b=11.6 cm=

1 m=100 cm
Length,l=23.2 cm=

Area=

Terminal velocity,

Where

Using the formula


The velocity of person,

Using the formula

