Answer:
Step-by-step explanation:
Given:
Distance, S = 79 cm
= 0.79 m
Acceleration due to gravity, g = 9.81 m/s^2
Theta = <1 rev
= < 2pi rad
A.
Using equation of motion,
S = vo × t + 1/2 × g × t^2
Initially at rest, vo = 0 m/s
t = sqrt((0.79 × 2)/9.81)
= 0.40 s
The smallest and largest angle that can cause the toast to hit and then topple to be butter-side down is guven by the range;
0.75 rev > theta > 0.25 rev
A.
Angular velocity = angular displacement/time
= (0.25 × 2pi)/0.4
= 3.92 rad/s
B.
Angular velocity = angular displacement/time
= (0.75 × 2pi)/0.4
= 11.74 rad/s