Answer:
A pound of beans cost $1.49 and a pound of pepper costs $1.29.
Explanation:
Let the cost per pound of beans=b
Let the cost per pound of pepper=p
Drew bought 3 pounds of beans and 2 pounds of peppers for $7.05.
That gives his cost:
3b+2p=$7.05
Similarly, he bought 4 pounds of beans and 3 pounds of peppers for $9.83.
His cost in this case is represented by:
4b+3p=$9.83
We solve the two equations we have derived simultaneously.
3b+2p=$7.05
4b+3p=$9.83
To eliminate p, multiply the first equation by 3 and the second equation by 2.
9b+6p=21.15
8b+6p=19.66
Next we Subtract
b=1.49
Substitute b=1.49 into any of the equations to obtain p.
3b+2p=$7.05
3(1.49)+2p=7.05
4.47+2p=7.05
2p=7.05-4.47
2p=2.58
p=1.29
Since b=$1.49, b=$1.29
Therefore a pound of beans cost $1.49 and a pound of pepper costs $1.29.