Answer:
$162,500
Step-by-step explanation:
As we know that the total cost can be found from the following formula:
Total Cost = Fixed cost + Variable Cost per unit * Total Quantity
Here the total cost for 160,000 units is $299,000 and fixed cost is $195,000. By putting values we have:
$299,000 = $195,000 + Variable Cost per unit * 160,000 units
$299,000 - $195,000 = Variable Cost per unit * 160,000 units
$104,000 / 160,000 units = Variable Cost per unit
Variable Cost per unit = $0.65
For 250,000 units,
Total Variable Cost = 250,000 units * $0.65 = $162,500