94.4k views
5 votes
The scatter plot shows the wages of employees.

y + 6x + 120

1. If an employee earns $570, what is the
expected number of copiers sold?​

The scatter plot shows the wages of employees. y + 6x + 120 1. If an employee earns-example-1

1 Answer

2 votes

(1) The expected number of copies sold is 75

(2) The expected wage is $720

Step-by-step explanation:

From the graph, we can see that x represents the number of copiers sold.

y represents the wages.

The equation of the graph is
y=6x+120

(1) Given that an employee earn $570.

We need to determine the number of copiers sold.

Let us substitute
y=570 in the equation
y=6x+120, we get,


570=6x+120


450=6x


75=x

Thus, the number of copiers sold is 75

(2) Given that if an employee sells 100 copiers, we need to determine the expected wage.

Let us substitute
x=100 in the equation
y=6x+120, we get,


y=6(100)+120


y=600+120


y=720

Thus, the expected wage is $720

User Jemz
by
7.1k points