27.5k views
4 votes
A 4-kilogram bag of red onions costs $4.28. What is the unit price?

User Tmanolatos
by
6.3k points

1 Answer

5 votes

Answer:

If you are asking how much a one kilogram bag would cost the answer would be $1.07 if not pleas be more specific

Explanation:

Divide: divide $4.28 by four and you get $1.07

if correct a thanks would be appreciated, if i am wrong please inform me

i hope this helps! ;)

User Ghaleon
by
6.1k points